تعمیرات سخت افزار در شیراز

اقدامات ضروری بعد از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ

اقدامات ضروری بعد از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ

ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ چه یک فنجان چای، یک بطری آب، یک فنجان قهوه، اگر نوشیدنی در کنار لپ تاپ خود داشته باشید، در معرض خطر آسیب احتمالی مایعات قرار خواهید گرفت. اگر بدترین اتفاق بیفتد، وحشت نکنید، اما سریع عمل کنید و می توانید لپ تاپ خود را از نابودی کامل نجات دهید. وقتی مایعات را روی لپ‌تاپ خود می‌ریزید، زمان بسیار مهم است. در اینجا چند اقدام فوری وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از فاجعه انجام دهید.

 

به خاطر داشته باشید که در حالی که اطلاعات زیر بهترین راه را برای به حداقل رساندن خرابی لپ تاپ، ارائه می دهد، هیچ راهی برای تضمین بدون نقص لپ تاپ شما وجود ندارد. لطفاً توجه داشته باشید که اگه در زمینه کامپیوتر و قطعات سخت افزاری تجربه کمی دارید حتماً در کوتاه‌ترین زمان دستگاه خود را به نزدیکترین خدمات کامپیوتری ببرید. این راهنما به شما کمک کی کند بعد از ریختن مایعات روی لپ تاپ چه کارهایی انجام دهید، بنابراین این نکات را بخوانید و دنبال کنید.

 

بعد از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ، چه کارهایی انجام دهیم؟

بعد ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ، زمان بسیار مهم است. در اینجا چند اقدام فوری وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آسیب لپ تاپ انجام دهید.

 

1 – لپ تاپ را خاموش کنید

بعد از ریختن چای روی لپ تاپ هر چه زودتر لپ تاپ را خاموش کنید. اگر روی یک سند مهم کار می‌کنید، فوراً آن را ذخیره کنید، سپس کلید روشن/خاموش را برای حدود پنج ثانیه نگه دارید و کامپیوتر تمام برق را خاموش می‌کند.

اگر کابل برق لپ‌تاپ را از پریز برق می‌کشد، قبل از برداشتن سیم برق، آن را از روی دیوار خاموش کنید.

 

ریختن چای روی لپ تاپ

2 – لپ تاپ را وارونه کنید

در اسرع وقت لپ تاپ را وارونه کنید تا آب بیشتر به داخل دستگاه نرود.

با بازکردن لپ‌تاپ و قرار دادن آن بر روی یک سطح صاف به‌عنوان یک V وارونه، می‌توانید از آسیب بیشتر رایانه یا صفحه‌نمایش جلوگیری کنید.

 

توصیه مطالعه : چگونه سوکت شارژ لپ تاپ را تعمیر یا تعویض کنیم؟

 

3 – باتری را خارج کنید

اقدام مهم بعدی ریختن آب روی لپ تاپ این است که باتری را از لپ تاپ خارج کنید. این از رسیدن مایع به واحد باتری و ایجاد خطر الکتریکی بالقوه جلوگیری می کند.

 

به یاد داشته باشید، تا زمانی که لپ تاپ را از پریز برق جدا نکرده اید، این کار را انجام ندهید.

 

اگر باتری شما با مایعی تماس پیدا کرد، باید یک باتری جدید بخرید. مایع نه تنها می تواند به باتری آسیب برساند، بلکه می تواند دستگاه را برای استفاده ناامن کند. 

 

4 – دستگاه های جانبی را جدا کنید

دستگاه‌هایی که ممکن است به لپ‌تاپ وصل شده‌اند مانند دانگل‌های USB و کارت‌های SD را خارج کنید. همچنین اگر می‌توانید صفحه‌کلید را از لپ‌تاپ جدا کنید، آن را بردارید و آب را پاک کنید. اگر نگران نشت مایع به کل سیستم – به اجزایی مانند RAM یا هارد SSD یا HDD خود هستید – می توانید آنها را نیز خارج کنید. در برخی از لپ‌تاپ‌ها، پنل‌هایی را می‌بینید که امکان حذف آن‌ها را در قسمت زیرین فراهم می‌کنند.

 

با این حال، در بیشتر موارد، برای جدا کردن آنها باید از پیچ گوشتی استفاده کنید. برای حافظه، گیره های کناری را فشار دهید تا بیرون بیاید. با درایو حالت جامد یا هارد دیسک، احتمالاً باید پیچ های بیشتری را باز کنید تا آن را از قاب جدا کنید. مطمئن شوید که آن را با احتیاط از درگاه ها یا کابل های اتصال برق و داده جدا کنید.

 

تعمیر لپ تاپ در بانک نرم افزار مرکزی
سرویس تعمیر لپ تاپ در محل بانک نرم افزار مرکزی، یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های لپ تاپ است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست از طریق تماس باما با متخصصی مرکز در ارتباط باشید.

5 – جذب رطوبت بعد از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ

نوع مایعی که ریخته شده مهم است. آب کمترین اسیدیته را دارد، در حالی که مایعات قندی و الکلی رسانایی و خورندگی بیشتری دارند. آنها می توانند به سرعت باعث آسیب دائمی به اجزای داخلی شما شوند. در هر صورت، هدف این است که با خشک کردن سریع رایانه، اثرات آنها را تا حد امکان کاهش دهیم. اگر نمی‌خواهید یک حرفه‌ای به آن نگاهی بیندازید، مراحل بیشتری وجود دارد که می‌توانید برای خشک کردن دستگاه خود انجام دهید.

 

لپ تاپ خود را باز کنید و با استفاده از یک حوله بدون پرز شروع به پاک کردن مایعات تا جایی که می توانید کنید. هر جزء را که برداشته اید بررسی کنید تا از وجود هرگونه نشانه ای از رطوبت یا خوردگی مطمئن شوید. هر قسمت مرطوب باید خشک شود، اما اگر مایع چیزی غیر از آب است، آن را با استفاده از یک مسواک تمیز آغشته به الکل ایزوپروپیل 99٪ پاک کنید – این کار بدون ایجاد آسیب مایع، تبخیر می شود.

 

کارهایی که بعد از ریخت آب روی لپ تاپ باید انجام داد

 

6 – لپ تاپ خود را خشک کنید

 

هنگامی که همه چیز تمیز و بررسی شد، و مطمئن شدید که علائم خوردگی را پاک کرده اید، همه چیز را به مدت دو تا سه روز در یک منطقه گرم و خشک بگذارید تا در هوا خشک شود. یک فن فرآیند خشک شدن را تسریع می کند. از سشوار استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث مشکلات ساکن شود. هنگامی که دستگاه خود را جدا کردید و به اجزای آن زمان دادید تا خشک شوند، می توانید دستورالعمل ها را به صورت معکوس دنبال کنید تا لپ تاپ خود را دوباره کنار هم قرار دهید و ببینید آیا کار می کند یا خیر.

 

 امیدواریم این مراحل برای صرفه جویی در تجهیزات شما کافی بوده باشد، اما اگر لپ تاپ شما درست نشد،در این مرحله، توصیه می کنیم در صورت وجود گارانتی از مزایای آن استفاده کنید یا دستگاه خود را به تعمیرگاه ببرید. اگر برند شما یک فروشگاه تعمیر مشخص دارد (مانند اپل)، با آنها تماس بگیرید یا آن را وارد کنید. در غیر این صورت، به دنبال تعمیرگاه های محلی باشید که در برند لپ تاپ شما تخصص دارند.

 

  • اگر تنها چند قطره آب روی صفحه کلید لپ‌تاپ ریخته است، آن را به سرعت با حوله یا یک دستمال نخی، خشک کنید.

 

بهترین روش برای خشک کردن قطعات لپ‌تاپ، بعد از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ، استفاده از بسته‌های ژل‌های سیلیکاست. سیلیکا ژل، بسته‌های رطوبت‌گیر مخصوصی است که به احتمال زیاد، آنها را در جعبه‌ی لوازم الکترونیکی دیده‌اید.

 

7 – اتصال دوباره قطعات لپ تاپ

اگر از خشک بودن قطعات بعد از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ، اطمینان دارید، حالا وقتش رسیده که آنها را دوباره سر هم کنید. در اینجا نیز به نکات آموزشی موجود در دفترچه‌ی راهنما، دقت کنید. بعد از بستن همه‌ی قطعات، می‌توانید لپ‌تاپ را روشن کنید و امیدوار باشید که لپ‌تاپ شما، مثل قبل شروع به کار کردن کند.

 

یک بار دیگر یادآوری می‌کنیم که باز و بسته کردن قطعات لپ‌تاپ، کار حساسی است. اگر تخصص و تجربه‌ای در این زمینه ندارید، بهتر است آن را به تعمیرکارهای متخصص، واگذار کنید.

 

خدمات تعمیر لپ تاپ بانک نرم افزار مرکزی، یک گزینه‌ی مطمئن و امن برای بررسی و رفع هرگونه مشکل در سیستم‌های کامپیوتری است.

 

اگر لپ تاپ شما قابل جدا شدن نبود باید چکار کرد؟

اگر سرفیس بوک 3، مک بوک یا هر لپ تاپ دیگری دارید که نتوانید آن را بعد از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ جدا کنید یا حتی باتری آن را بردارید، چه؟ این وضعیت گزینه های شما را به شدت کاهش می دهد، بنابراین باید آن را در اسرع وقت به یک مرکز تعمیر ببرید.

 

بین زمانی که ریختن آب روی کیبورد لپ‌تاپ اتفاق افتاده است و زمانی که آن را به فروشگاه می‌برید، کاری که می‌توانید انجام دهید این است: دستگاه خود را وارونه نگه دارید و از یک حوله برای پاک کردن هرگونه رطوبت قابل مشاهده استفاده کنید. سپس، آن را روی یک سطح خشک بگذارید و تا حد امکان به لپ‌تاپ خود تهویه دهید – ممکن است کمک زیادی به آن نکند، اما تا زمانیکه به یک تکنسین باتجربه برسید، بهتر از هیچ است.

 

برخی از افراد توصیه می کنند برای به حداقل رساندن آسیب ناشی از ریختن چای روی لپ تاپ، لپ‌تاپ خود را در یک کیسه بزرگ برنج قرار دهید، اما این توصیه معروف مشکلات اساسی زیادی دارد. اولاً، یک ماده رطوبت سنجی مانند برنج هنگام برخورد با مایعاتی که قند، الکل یا مواد دیگری به جز آب دارند، تقریباً مفید نیست. دوم، برنج رطوبت محبوس شده در اعماق لپ‌تاپ را که در آن مشکلات پیش می‌آید، به خوبی جذب نمی‌کند. سوم، برنج می‌تواند با زباله‌هایی همراه باشد که می‌توانند داخل لپ‌تاپ شما نفوذ کنند و مشکلات بیشتری ایجاد کنند.

 

گاهی اوقات، رفتن به تعمیرگاه غیرممکن است. به نظر می رسد که ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ هرگز در لحظات مناسب اتفاق نمی افتد. اگر اینطور است، پس بسیار مهم است که اجازه دهید لپ تاپ آسیب دیده در اثر آب حداقل 24 تا 48 ساعت قبل از اینکه دوباره آن را روشن کنید تهویه شود و توسط هوا خشک شود. اگر سعی می کنید رایانه شخصی خود را قبل از آماده شدن روشن کنید، 100% مشکلی برای لپ‌تاپ بوجود می آید. این می تواند باعث اتصال کوتاه در سیستم شما شود و لپ تاپ شما را کاملاً خراب کند.

 

 

فقط به این دلیل که لپ تاپ بعد از خشک شدن همچنان کار می کند، به این معنی نیست که درست شده است. هنگامی که مایعات نفوذ می کند، حتی پس از خشک شدن، می تواند مواد معدنی را به جا بگذارد که الکتریسیته را به جایی که به آن تعلق ندارد منتقل می کند – که در طول زمان باعث افزایش آسیب خوردگی می شود. این امر مخصوصاً اگر چیزی غیر از آب ریخته باشید – مانند نوشابه یا قهوه – بسیار مهم است زیرا بدون شک آثار مخربی از خود به جا می گذارند. یک تعمیرگاه خوب قطعات را با حلال های قوی یا ماشین های تمیز کننده اولتراسونیک که کار بسیار دقیقی انجام می دهند تمیز می کند.

 

 

ابزار ضد آب برای لپ‌تاپ

برای جلوگیری از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ خود، پیشنهاد می کنیم یک کاور صفحه کلید (مانند این از KeyCover) برای دستگاه خود خریداری کنید. یا یک قدم جلوتر بروید و یک پوسته کامل برای قسمت بیرونی بالا و پایین لپ تاپ خود تهیه کنید. یک لایه محافظتی دیگر این است که دستگاه خود را در یک کیف لپ تاپ عالی حمل کنید. همیشه مطمئن باشید که پوشش شما هیچ سوراخ تهویه روی لپ تاپ شما را مسدود نمی کند. اگر چنین شد، از قیچی برای بریدن پوست پوشش استفاده کنید تا فضای تهویه باز بماند.

 

برای افرادی که در فضای کاری کار می کنند که در آن ریختن آب روی لپ تاپ و رطوبت معمول است، یک لپ تاپ مقاوم را در نظر بگیرید. جلوگیری از نشت به طور کامل می تواند دشوار باشد، و این دستگاه با یک صفحه کلید مهر و موم شده و ویژگی های اضافه شده برای محافظت در برابر آن ارائه می شود.

 

 

این مطالب را از دست ندهید؟

تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ 

تعمیر و عیب یابی مادربرد لپ تاپ

تعویض رم لپ تاپ

تست سلامت هارد با نرم افزار Hard Disk Sentinel

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید