سخت افزار

دانلود نرم افزار PassMark MonitorTest – نرم افزار تست مانیتور

نرم افزار PassMark MonitorTest - تست کیفیت و عملکرد صفحه نمایشگر

نرم افزار PassMark MonitorTest – تست کیفیت و عملکرد صفحه نمایشگر

 

نرم افزار PassMark MonitorTest : این برنامه علاوه بر ارائه مشخصات صفحه نمایش لپ تاپ یا مانیتور در حقیقت با ارسال سیگنال های تصویری اعم از رنگ و خطوط با فاصله زمانی و شدت متناوب، مانیتور شما را تحت فشار استاندارد کارخانه مورد سنجش قرار می‌دهد تا از تمام معایب و مشکلات مانیتور خود باخبر شوید و در صورت وجود مشکل، قبل از خرابی آن، نسبت به تعویض آن اقدام کنید. این برنامه کم حجم در حقیقت این برنامه 35 تست مختلف از جمله تست تناسب، اندازه و موقعیت تصویر، همگرایی، تعادل رنگ سفید، روشنایی و کنتراست، تمرکز، خلوص رنگ و.. را دارد که بر روی مانیتور خود اجرا نمایید تا تمامی جنبه‌ها را آزمایش کند. این برنامه با تمام مانیتورهای نسل قدیمی یعنی CRT و نسل های جدید یعنی LED و LCD سازگاری دارد و همچنین امکان بررسی و تست پیکسل سوخته مانیتور را نیز فراهم میکند.

 

در اغلب موارد مانیتور گران قیمت ترین و اصلی ترین قسمت یک سیستم کامپیوتری است، بنابراین بسیار مهم است که رنگ‌ها، کیفیت تصاویر، شدت نور و … به گونه‌ای نمایش داده شوند که منجر به آسیب دیدن چشم‌ها نشده و حین کار با آن، کاربر دچار خستگی نشود بنابراین نرم افزار تست مانیتور برای تنظیم و انتخاب یک مانیتور با کیفیت ضروری است.  این نوع از تست، افراد را قادر می‌سازد تا از انتخاب صحیح خود مطمئن شده و یک صفحه نمایش مناسب را برای کارهای مختلفی همچون گرافیک رایانه‌ای، طراحی وب و … انتخاب نمایند.

 

افرادی که در مراکز تعمیر کامپیوتر کار می کنند، پرسنل تضمین کیفیت، طراحان گرافیک و هر افرادی که می خواهند کیفیت مانیتور خود را حفظ کنند می توانند به خوبی از نرم افزار PassMark MonitorTest بهره ببرند.

 

هم اکنون می توانید نرم افزار PassMark MonitorTest را با لینک مستقیم و به صورت رایگان از سایت نرم افزار مرکزی دریافت نمایید.

 

قابلیت های کلیدی نرم افزار PassMark MonitorTest :

– بررسی کیفیت و عملکرد مانیتور کامپیوتر
– دارای یک فایل راهنمای جامع
– دارای 35 الگوی تست
– پشتیبانی از سیستم های چند مانیتوره و آزمایش تمامی مانیتورها به صورت هم زمان
– نمایش اطلاعات مانیتور و سیستم اداپتور ویدئو
– پشتیبانی از انواع صفحه نمایش (CRT، LCD، پلاسما، و غیره)
– پشتیبانی از تمامی رزولوشن های موجود و عمق رنگ
– پشتیبانی از کارت های گرافیک با بیش از 300 حالت ویدئوی مختلف
– تست لوپ که به صورت مستمر مانیتور شما را تست می کند
– تست اسکریپت که با استفاده از الگوهای تست مختلف مانیتور شما را مورد تست و ارزیابی قرار می دهد
– سازگار با نسخه های مختلف ویندوز
– و …

آموزش نرم افزار PassMark MonitorTest :

در ادامه صفر تا صد آموزش نرم افزار PassMark MonitorTest ، نرم افزار کیفیت مانیتور را بررسی می کنیم.

برای شروع استفاده از نرم افزار PassMark MonitorTest این مراحل را دنبال کنید:

1. مانیتوری را که می‌خواهید روی آن تست کنید انتخاب کنید، یا کادر را برای آزمایش همه نمایشگرها به‌طور هم‌زمان انتخاب کنید (تست همه نمایشگرها به‌طور هم‌زمان فقط در نسخه ثبت‌شده موجود است)

2. وضوح و عمق رنگی را که می خواهید در آن آزمایش کنید انتخاب کنید. توجه: در ویندوز NT، 2000 و XP می‌توانید نرخ تازه‌سازی را نیز انتخاب کنید.

3.آزمایش را برای انجام (یا all tests) انتخاب کنید.

4. اگر می‌خواهید آزمون به صورت خودکار در تمام صفحه‌های تست حلقه بزند، کادر تست Loop Test را انتخاب کرده و تعداد ثانیه‌هایی را که باید برای هر آزمون صرف کنید وارد کنید. تست حلقه فقط در صورتی کار می کند که همه تست ها انتخاب شده باشد. 

 

آموزش نرم افزار PassMark MonitorTest

 

 

صفحه اصلی :

صفحه اصلی تعدادی از عناصر را ترکیب می کند که امکان ارزیابی کیفیت مانیتور را از یک الگوی آزمایشی واحد فراهم می کند.

حلقه ها

چهار دایره کوچک و یک دایره بزرگ اجازه می دهد تا خطی بودن مانیتور آزمایش شود. دایره مرکزی باید کاملاً گرد، بدون اعوجاج در شکل و بدون تشکیل بیضی به نظر برسد. دایره های کوچکتر به گونه ای طراحی شده اند که برای نسبت صفحه نمایش 4:3 کاملا گرد باشند. سایر نسبت‌های صفحه‌نمایش باعث می‌شود که این نسبت‌ها کمی بیضی شوند.

حاشیه سیاه و سفید بررسی شد

حاشیه علامت گذاری شده اجازه می دهد تا موقعیت تصویر بررسی شود. اگر بخشی از چک به طور کامل قابل مشاهده نیست یا فاصله زیادی بین چک و لبه صفحه وجود دارد، ممکن است نیاز به تنظیم موقعیت تصویر داشته باشد.

گریل خوب – Gray scale

چهار گریل تشکیل شده از نوارهای سیاه و سفید در سمت چپ و راست دایره مرکزی ظاهر می شوند. گریل بالا سمت چپ دارای فاصله پیکسلی 1 پیکسل است. گریل پایین سمت چپ دارای فاصله 2 پیکسلی است. فاصله دو گریل سمت راست 3 و 4 پیکسل است. حتی روی گریل 1 پیکسلی ظریف باید خطوط سیاه و سفید را مشاهده کرد. اگر گریل ریز به صورت یک رنگ خاکستری یکنواخت به نظر می رسد، باید مانیتور را با وضوح کمتری اجرا کنید. اگر خطوط جداگانه روی گریل 2 پیکسلی قابل مشاهده نیستند، قطعا باید از وضوح کمتری استفاده کنید (یا یک مانیتور جدید تهیه کنید).

 

رنگ های اولیه و ثانویه

در وسط صفحه نمایش شش مربع وجود دارد که شامل سه رنگ اصلی (قرمز، سبز، آبی) و سه رنگ فرعی است. (زرد، فیروزه ای، سرخابی). هر رنگ باید درخشندگی و شدت یکسانی داشته باشد. در مرزهای بین مربع ها باید به دنبال هرگونه شواهدی مبنی بر تاری یا لکه دار شدن رنگ افقی باشید.

 

تست مقیاس خاکستری با نرم افزار PassMark MonitorTest

هشت سایه مختلف خاکستری در وسط صفحه نمایش داده می شود. سفید خالص در سمت راست و سیاه خالص در سمت چپ. باید بتوان هر سایه متفاوت را متمایز کرد و مرزهای بین سایه ها را به وضوح دید.

 

عناصر دیگر

خطوط نازک سفید را از نظر همگرایی بررسی کنید (یعنی خطوط لبه تیز دارند و سایه رنگی ندارند).

بررسی کنید که تمام حاشیه های رنگی دارای لبه های تیز باشند و رنگ لکه دار نباشد.

 

نرم افزار PassMark MonitorTest

 

تست رنگ ثابت

صفحه نمایش با رنگ ثابت روشن پر شده است. شما باید به دنبال تصویری باشید که سطح روشنایی ثابتی داشته باشد، بدون هیچ سوراخ یا تکه های تیره. رنگ باید به طور یکنواخت همان سایه باشد، بدون هیچ گونه اشاره یا ته رنگ دیگری.

 

 تست رنگ مقیاس شده با نرم افزار PassMark MonitorTest

صفحه نمایش با مقیاس رنگی پر شده است که سیاه خالص در سمت چپ تصویر و رنگ انتخاب شده با حداکثر روشنایی در سمت راست ظاهر می شود. شما باید به دنبال تصویری باشید که تغییر رنگ ملایمی از تیره به روشن داشته باشد. هیچ مرحله رنگی نباید قابل مشاهده باشد. تغییر در روشنایی باید با سرعت یکسان در بالا، پایین و در مرکز تصویر پیشرفت کند. شما باید بتوانید یک خط عمودی به سمت پایین مانیتور بکشید و تا آخر خط یک رنگ داشته باشید.

 

الگوهای Moiré

الگوهای Moiré به دلیل تداخل بین دو شبکه فضای ریز ایجاد می شوند. آنها یک پدیده طبیعی هستند و می توانند هنگام اسکن تصاویر با استفاده از یک اسکنر تخت، روی مانیتور و در سایر زمینه های علمی رخ دهند.

الگوهای Moiré اغلب به صورت تعدادی دایره یا کمان در سراسر تصویر ظاهر می شوند، این کمان ها می توانند در رنگ های مختلف رنگ آمیزی شده باشند. تصویر باید بررسی شود تا تداخل بیش از حد نباشد. مقدار کمی در مانیتورهایی با فوکوس خوب طبیعی است.

 

تنظیمات Gamma 

این تصاویر امکان تخمین تنظیمات گامای نمایشگر را فراهم می کند. مقدار گاما به میزان تغییر سطح روشنایی مانیتور با ولتاژ ورودی مانیتور اشاره دارد. در مانیتوری که دارای تنظیم گاما 1.0 است، سطح روشنایی متناسب با ولتاژ ورودی خواهد بود. مانیتورها معمولاً دارای تنظیمات گاما بیشتر از 1 هستند، برخی از آنها به 3 می رسد. این نمودار نشان می دهد که چگونه سطح روشنایی برای 4 تنظیم مختلف گاما متفاوت است. (0.7، 1.0، 1.7، 2.6).

 

تنظیمات Gamma برای تست مانیتور لپ تاپ

 

برای تعیین سطح گاما برای مانیتور خود، سطوح روشنایی نوارهای افقی را با رنگ پس زمینه مقایسه کنید. در برخی موارد سطح روشنایی باید تقریباً برابر باشد و نوار باید در پس‌زمینه محو شود. سپس سطح گاما را می توان خواند.

 

تست کنتراست با نرم افزار PassMark MonitorTest

این صفحه نمایش یک سری جعبه های رنگی را نمایش می دهد. 3 نوار رنگی بزرگ با روشنایی 0٪، 40٪ و 80٪ وجود دارد. بین این میله ها سی جعبه کوچکتر یا روشنایی متفاوت وجود دارد. باید امکان مشاهده تفاوت در سطوح روشنایی وجود داشته باشد. برای مثال، باید بتوان تفاوت روشنایی بین 0٪ و 20٪ را مشاهده کرد. توجه داشته باشید که تشخیص سطوح تیره تر معمولا سخت تر از سطوح روشن تر است.

 

بزرگنمایی

صفحه نمایش یک مربع بیرونی (یک خط سفید نازک) و یک جعبه چشمک زن داخلی را نشان می دهد. مربع بیرونی باید از نظر حرکت بررسی شود در حالی که جعبه داخلی بین سیاه و سفید چرخش می کند. مانیتورهایی با منابع تغذیه و لوازم الکترونیکی با کیفیت بالاتر حرکت کمتری را در تصویر نشان می دهند.

 

تست فونت

از این صفحه می توان برای بررسی واضح و خوانا بودن فونت ها در اندازه های مختلف استفاده کرد. هشت اندازه نقطه مختلف، از 13 نقطه تا 6 نقطه، روی صفحه نمایش داده می شود. اگر امکان خواندن اندازه های کوچکتر وجود ندارد :

– ممکن است مانیتور شما در مقایسه با اندازه آن با وضوحی بسیار بالا کار کند

– ممکن است مانیتور شما تصویر واضحی تولید نکند.

البته لازم به ذکر است که خواندن اندازه نقطه 6 حتی در بهترین مانیتورها بسیار دشوار است.

با استفاده از دکمه فونت در نوار ابزار می توان رنگ متن و رنگ پس زمینه را تغییر داد. رنگ های انتخاب شده می توانند تاثیر زیادی بر خوانایی متن داشته باشند. متن قرمز روشن را روی پس‌زمینه آبی روشن امتحان کنید.

 

تست فونت برای سنجش کیفیت مانیتور

 

تست ماندگاری LCD با نرم افزار PassMark MonitorTest

از این صفحه می توان برای بررسی عدم ماندگاری پیکسل های روی صفحه نمایش LCD استفاده کرد. ماندگاری مدت زمانی است که یک پیکسل پس از خاموش شدن پیکسل روشن می ماند. اولین نمایشگرهای LCD موجود در بازار با مشکلی مواجه بودند که در آن پیکسل‌ها پس از خاموش شدن برای مدت طولانی روشن می‌ماندند و با حرکت اجسام روی صفحه، جلوه‌ای لکه‌دار ایجاد می‌کردند. داشتن سطح ماندگاری بسیار کوتاه نیز چیز خوبی نیست زیرا پیکسل باید بین بازخوانی صفحه روشن بماند.

بهترین راه برای استفاده از این تست در یک اتاق تاریک است که فقط مانیتور مقداری نور دارد. سپس چشمان شما با تاریکی سازگار می شوند و می توانید سطوح نور بسیار ضعیف تری را مشاهده کنید.

مانیتورهایی با فسفر ماندگاری بالا یک دم سفید تار را در سمت چپ جعبه‌های متحرک نشان می‌دهند. هر چه دم بلندتر باشد ماندگاری بیشتر است.

 

تست متقاطع با نرم افزار PassMark MonitorTest

این الگوی آزمایشی برای یافتن مشکلات مربوط به هندسه نمایشگر، بالشتک، ذوزنقه، اندازه افقی، اندازه عمودی و تراز طراحی شده است. چهار دایره کوچک باید دایره ای به نظر برسند و بالا، پایین و طرفین مربع های مرزی را لمس کنند. باید یک خط شکسته در اطراف بیرون الگو قابل مشاهده باشد.

 

ماسک و ماسک2

این الگوها برای تست تعادل رنگ سفید طراحی شده اند. تنظیم تراز سفیدی یک نمایشگر، شدت نسبی رنگ‌های قرمز، سبز و آبی صفحه را تغییر می‌دهد تا تصویری گرم‌تر (زرد) یا سردتر (آبی) ایجاد کند.

 

بیشتر بخوانید :

نحوه تعویض LCD لپ تاپ 

تست سلامت هارد با نرم افزار Hard Disk Sentinel 

10 نکته طلایی برای افزایش عمر لپ تاپ

تعمیر لپ تاپ 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید