10 نشانه مهم در ویروسی شدن کامپیوتر یا لپتاپ

دسته بندی ها : امنیت 19 می 2020 pDDMpdL@@ 179 بازدید

10 نشانه مهم در ویروس دار بودن کامپیوتر یا لپتاپ

علائم و نشانه هایی که ویروسی شدن رایانه شما را نشان می دهند

 

ویروس داشتن کامپیوتر متاسفانه اتفاق ناخوشایندی است که ممکن هست برای شما اتفاق بیفتد. در نظر بگیرید شما در حال کار بر روی یک پروژه مهم هستید و ناگهان ، شروع به دیدن پاپ های آزار دهنده در رایانه خود می کنید و یا اجرای فایلها یا باز شدن برنامه های شما خیلی طول می کشد. اینجاست که از خودتون می پرسید:  “آیا کامپیوتر من به بدافزار آلوده شده است؟”

متأسفانه ، ممکن است پاسخ ” بله ” باشد و رایانه شخصی شما در حال حاضر با ویروس  یا بدافزارهای نسل بعدی به خطر بیفتد.

طولانی شدن زمان اجرای برنامه ها یکی از بسیاری از علائم هشدار دهنده است که نشان می دهد رایانه شخصی شما ممکن است به ویروس آلوده شده باشد  اما چیزهای بیشتری وجود دارد که باید از آنها آگاهی داشته باشید و درک کنید ، تا بتوانید به سرعت برای رفع آن اقدام کنید.

در این مقاله ، ما بیشترین علائم هشداردهنده آلودگی به ویروس را در رایانه های دارای Microsoft Windows نشان می دهیم و  آن چه می توانید انجام دهید را بررسی می کنیم.

 

  1. رابطه ویروس با کند شدن سرعت کامپیوتر

 

این یک واقعیت شناخته شده است که یکی از فعالیت های اصلی ویروس ، کند کردن سیستم عامل شما است ، مهم نیست که در حال مرور اینترنت هستید یا به سادگی به برنامه های محلی خود دسترسی پیدا می کنید

 

عوامل موثر در کند شدن کامپیوتر :

 

1. حافظه رم سیستم شما کم است :

که ممکن است به دلیل تعداد زیاد برنامه هایی باشد که در حال حاضر از آنها استفاده می کنید . Windows Task Manager به شماکمک می کند تا برنامه ای را که بیشتر از بقیه از حافظه رم شما استفاده می کند مشاهده کنید فقط کافی است CTRL+ALT+DELETE را گرفته تا پنجره مربوطه باز شود.

 

2. هیچ فضای ذخیره سازی بر روی دیسک سخت شما وجود ندارد :

در این حالت ، شما باید تمام پرونده های ذخیره شده خود را بررسی کنید و یک پاکسازی انجام دهید.

 

3. ممکن است مرورگر شما از منابع رایانه ای زیادی استفاده کند :

می توانید نحوه عملکرد مرورگر خود را در Windows Task Manager مشاهده کنید.

 

4- سیستم شما ممکن است قطعه قطعه شود :

 

5. سیستم عامل Windows شما به روز نشده است یا از درایورهای قدیمی استفاده نمی کنید.

 

اگر قبلاً این علل احتمالی را کاملاً بررسی کرده اید و متوجه شدید همه چیز درست کار می کند ، می توانید در مورد ویروسی شدن رایانه خود  مطمئن باشید.

 

2. پیام های پاپ آپ حاوی ویروس

 

تبلیغات غیر منتظره روی صفحه نه تنها آزار دهنده هستند بلکه نشانه ای از وجود ویروس است. حتی ممکن است بدافزارهای دیگری داخل ویروس باشند و خرابی های بیشتری را ایجاد کنند.

هرگز روی پاپ آپ مشکوک کلیک نکنید – حتی اگر می گوید “ویروس تشخیص داده شد”. این یک نمونه از rogueware است ، که از شما می خواهد برای از بین بردن یک ویروس جعلی هزینه ای بپردازید اما در حقیقت ممکن است باعث دانلود بدافزارهای بیشتر شود.

 

3. فعالیت مشکوک هارد دیسک و ویروس مخرب

یکی دیگر از نشانه های مبتلا شدن کامپیوتر به ویروس فعالیت های سخت افزاری بیش از حد است.  اگر دیدید که هارد دیسک بسیار فعال است و باعث سر و صدای مداوم می شود یا دائما می چرخد ​​( حتی اگر از رایانه خود استفاده نمی کنید ) در حالی است که شما برنامه های زیادی را در سیستم اجرا نمی کنید می تواند علامتی باشد که رایانه شما به یک ویروس آلوده است.

 

4- کمبود فضای ذخیره سازی

اگر به طور ناگهانی متوجه کاهش فضای ذخیره سازی در هارد دیسک شدید ، به احتمال زیاد نرم افزارهای مخرب فایل هایی را دانلود کرده اند و آنها را روی هارد دیسک شما ذخیره کرده اند. ویروس ممکن است تمام تلاش خود را برای غیر قابل استفاده کردن رایانه انجام دهد

 

5- ناپدید شدن فایل ها

برخی از ویروس ها با حذف پرونده ها و برنامه ها یا جابجایی آنها باعث ایجاد مشکل می شوند. برخی از نرم افزارهای مخرب نیز وجود دارند که سخت شناسایی می شوند و شما تنها زمان باز کردن فایل ها متوجه حضور آنها خواهید شد. حتی بعضی از انواع ویروس ممکن است پرونده های شما را رمزگذاری کنند تا نتوانید آنها را باز کنید.در این صورت تنها راه باز کردن این فایل های رمزگذاری شده این است که به سازنده باج افزار پول پرداخت کنید  اما تضمینی برای اینکه آنها کلید را به شما بدهند وجود ندارد.

 

به شما پیشنهاد می کنیم که به سازنده باج افزار پول پرداخت نکنید. اشکال دیگری از نرم افزارهای مخرب نیز وجود دارند که سخت شناسایی می شوند و شما تنها زمان باز کردن فایل ها متوجه حضور آنها خواهید شد. با این حال اگر تعداد زیادی از اطلاعات خود را از دست داده اید شما باید به دنبال شناسایی ویروس کامپیوتر باشید.

 

6.  پیام های اسپم

 

اگر برنامه های کامپیوتر شما هنگام شروع به کار، بطور خودکار باز و بسته می شوند یا سیستم شما بدون هیچ دلیلی خاموش می شود و یا پیام های خطای عجیب و غریب را می بینید ، ممکن است به ویروس مبتلا شوید.

 

7. فعالیت بالای شبکه و اتصال ضعیف شبکه

اگر اتصال اینترنت شما حتی زمانی که از آن استفاده نمی کنید بسیار فعال است ، ممکن است ویروسی مشغول ارسال اطلاعات به اینترنت باشد.

ممکن است فکر کنید که عجیب است که یک ویروس باعث توقف اتصال شما به اینترنت شود. با این حال برخی از نرم افزارهای مخرب هستند که تنظیمات شبکه شما را تغییر می دهند و یک پراکسی را اضافه می کنند و دسترسی شما به اینترنت را متوقف می کنند.

یکی از راههای جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوتر این است که یک ابزار حذف نرم افزارهای مخرب مانند norton یا ESET را روی کامپیوتر دیگر دانلود کنید و از طریق USB آن را به دستگاه آلوده منتقل کنید.

بنابراین بهتر است از قبل فکر این ماجرا را کرده و یک آنتی ویروس قوی روی سیستم خود نصب کنید و آن را همیشه به روز نگهدارید.

 

8. ایمیل ربوده شده است

اگر دوستان شروع به دریافت ایمیل یا پیام های فوری از شبکه های اجتماعی خود کنند و از آنها بخواهند روی پیوست یا پیوند کلیک کنند ، احتمالاً ویروسی در تلاش است تا از طریق حساب های شما به رایانه های دیگر سرایت کند.

ویروس ها برای اینکه به دوستان و مخاطبین شما انتقال پیدا کنند طوری طراحی شده اند که در صورتی کامپیوتر شما به ویروس آلوده شده باشد بدون اطلاع شما در صورتی که مخاطبان شما روی این پیام ها و یا لینک ها کلیک کنند آنها نیز به ویروس آلوده می شوند.اگر چنین است ، رمزهای عبور خود را فوراً تغییر دهید.

 

به عنوان مثال اگر از طرف دوستتان یک پیام دریافت کرده اید و از شما سوال می کند که چرا قرص های کاهش وزن و پیام های عجیب و غریب دیگر را توصیه می کنید در حالی که شما همچنین پیامی ارسال نکرده اید.

 

9. عملکرد بد مرورگرها

مرورگر وب شما دچار کندی می شود ، صفحه اصلی شما تغییر می کند یا به وب سایت های غیرعادی هدایت می شود همه علائم هشدار دهنده عفونت ویروس رایانه ای هستند.

همچنین اگر به طور ناگهانی ابزارهایی به نوار ابزار مرورگر شما اضافه می شود احتمال این وجود دارد که ویروس ها در سیستم شما در حال خرابکاری هستند.

 

10. حملات امنیتی

برخی ویروس ها برای غیرفعال کردن حفاظت از رایانه شما طراحی شده اند و با هدف غیرفعال کردن نرم افزار آنتی ویروس وارد سیستم شما می شوند. این ویروس ها حتی می توانند در روال آپدیت شدن آنتی ویروس اختلال ایجاد کنند. بنابراین ، اگر نمی توانید یک برنامه ضد ویروس یا فایروال خود را باز یا نصب کنید ، ممکن است رایانه شما آلوده به بدافزار شده باشد.

 

نتیجه گیری :

همانطور که در مقاله بالا خواندید، ویروس ها می توانند مشکلاتی از قبیل سرقت کردن فایل‌ها و اطلاعات مهم شما و باج گیری تا کند شدن سیستم و عدم اتصال به اینترنت را موجب شوند. این نشانه ها را در سیستم خود دنبال کنید و از آلوده شدن فایل های خود جلوگیری کنید.

 

توصیه می کنیم یک آنتی ویروس خوب روی سیستم خود نصب کنید و به طور مداوم از اطلاعات خود بکاپ بگیرد. بنابراین لازم است که در مورد آنها آگاهانه رفتار کنیم و با برنامه‌های آنتی ویروس روی سیستم آشتی کنیم.

 

pDDMpdL@@

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    بانک نرم افزارمرکزی بر روی سرورهای قدرتمند برتینا میزبانی میشود.

    © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به بانک نرم افزار مرکزی می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

    0